Do 30 maja wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast zobowiązani są przedłożyć Radzie Gminy raport o stanie gminy. Raport jest udostępniany opinii publicznej, a następnie radni, podczas sesji omawiają go, a wnioski z tej dyskusji są podstawą do udzielenia bądź nieudzielenia włodarzom wotum zaufania i absolutorium. W dyskusji mają również prawo zabrać głos mieszkańcy reprezentujący grupę osób. Sesja absolutoryjna odbyła się w gminie Trzyciąż w formie zdalnej 25 czerwca 2020 r.

- Podczas XXVI, przeprowadzonej w sposób zdalny sesji Rady Gminy Trzyciąż radni jednogłośnie udzielili mi wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r. Jest to dla mnie nie tylko powód do radości i satysfakcji, ale także argument, że moja praca jest oceniana dobrze, a prowadzona polityka ukierunkowana na realizację lokalnych potrzeb się sprawdza – podsumował dyskusję nad raportem o stanie gminy oraz obydwa głosowania wójt Roma Żelazny. - Obiecuję, że w dalszym ciągu będę pracował dla dobra naszej społeczności w taki sposób, aby cała gmina rozwijała się harmonijnie w zrównoważony sposób. Współdziałając z przedstawicielami poszczególnych lokalnych społeczności staram się reagować na ich potrzeby bieżące, ale bardzo ważny w sytuacji naszego niewielkiego budżetu jest proces długoterminowego planowania, pozwalającego nam rozkładać siły na zamiary, a niezwykle istotnymi elementami naszej pracy są w tej sytuacji cierpliwość i konsekwencja. Rok 2019 był dobrym czasem. Zakończyliśmy wiele ważnych przedsięwzięć, jak choćby budowa przedszkola samorządowego, rewitalizacja centrum Imbramowic, budowa nowych nitek kanalizacji, remonty kolejnych dróg... Dziękuję wszystkim współpracownikom - współtwórcom tego sukcesu: Radnym, Sołtysom, Pracownikom UG Trzyciąż i jednostek podległych Gminie za dobrą współpracę, bez której nie udałoby się z pewnością osiągnąć tylu zamierzonych celów – podkreślił wójt.

Raport o stanie gminy jest to sprawozdanie Wójta dotyczące jego działań wdrażających lokalne działania, programy i uchwały w danym roku. Raport musi być złożony do 31 maja i podany do publicznej wiadomości. Raport dotyczący działań samorządu Gminy Trzyciąż za rok 2019 można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu poprzedza debata nad tym raportem, a głos w dyskusji mogą zabrać zarówno radni, jak i mieszkańcy, którzy jednak nie skorzystali w tym roku z tego przywileju. Omawiający raport radni podkreślili, że gmina Trzyciąż ma za sobą udany rok, co przekłada się na zaufanie do polityki prowadzonej przez wójta i dziękowali za realizację konkretnych działań. Efektem pozytywnej opinii radnych, a także Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, nadzorującej samorząd Trzyciąża było udzielnie 14 głosami obecnych na sesji radnych wotum zaufania dla wójta, a następnie jednomyślne przegłosowane absolutorium za rok 2019.