Gmina Trzyciąż, wypełniając nałożony na gminy obowiązek, zaktualizowała jakiś czas temu znajdującą się w zasobach Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie listę obiektów zabytkowych na terenie gminy Trzyciąż.

Wszyscy właściciele posesji, na których znajdowały się lub nadal znajdują obiekty wpisane do starej ewidencji, zostali zawiadomieni o tych działaniach informacją ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (potwierdzenia są w dokumentacji UG Trzyciąż) i mieli możliwość wyjaśnienia sytuacji związanych ze swoją własnością.

W wyniku prac aktualizacyjnych ze starej ewidencji (powstałej w roku 1975!) wykreślonych zostało wiele obiektów już nieistniejących. W całej gminie wcześniej w ewidencji ujętych było 277 obiektów posiadających walory zabytkowe, a teraz w Gminnej Ewidencji Zabytków widnieje tylko 97! W liczbie tej nie ujęto zabytków wyższej klasy, jak np. Zespół klasztorny w Imbramowicach czy kościół w Jangrocie, wpisanych do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, objętych specjalnym nadzorem wojewódzkiego konserwatora.

Np. w Tarnawie w starej ewidencji było wykazanych 38 obiektów uznanych przed laty za zabytkowe, a w obecnej ewidencji pozostało tylko 21 z nich.  W Imbramowicach z liczby 15 – zostało 8. W Zadrożu z 35 pozostało 15.

W sytuacji, kiedy dany obiekt widnieje w gminnej ewidencji zabytków, a według właściciela nie ma on już walorów zabytkowych lub został mocno zdegradowany po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem może zostać z niej usunięty.