Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W 2023 roku Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż  realizuje"Operację współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej

w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020"

pn.„ Na lubuskim szlaku wina i miodu”- zakładanie winnic  i pasiek  szansą na rozwój  w  Gminie Trzyciąż.

Celem operacji  jest alternatywa rozwoju  obszarów wiejskich ,poprzez  zdobycie  wiedzy w zakresie zakładania winnic i pasiek  z wykorzystaniem  innowacyjnych rozwiązań uprawy winorośli, nowoczesnego podejścia do technologii przetwórstwa winogron  oraz wspieranie transferu wiedzy w zakresie pszczelarstwa - dla rolników  ,osób posiadających  działki i   grunty  rolne , osób prowadzących rolniczą działalność gospodarczą oraz przedstawicieli środowiska pszczelarskiego , a także  wzrost kompetencji przedstawicieli samorządu lokalnego oraz przedstawicieli partnera z zakresu  aktywizacji i wsparcia merytorycznego w kierunku  tworzenia plantacji i rozwoju pszczelarstwa  jako inicjatyw  wdrażanych na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz rozpowszechnienie i zastosowanie tej wiedzy na terenie gminy Trzyciąż.Wyjazd studyjny adresowany do 50  uczestników indywidualnych z Gminy Trzyciąż( województwo małopolskie)  zainteresowanych założeniem winnic i uprawą winorośli  oraz  zakładaniem pasiek, w tym dla rolników  ,osób posiadających   działki i  grunty rolne  , osób prowadzących rolniczą działalność gospodarczą, przedstawicieli środowiska pszczelarskiego -( 33 osób) a także przedstawicieli samorządu lokalnego ( 14 osób)  oraz dodatkowo  3 osób z ramienia  Partnerów KSOW zaangażowanych w  projekt . Co najmniej połowę  przedmiotowej  grupy docelowej będą stanowić osoby do 35 roku życia mieszkające na obszarach wiejskich.

Wyjazd studyjny  , który jest odpowiedzią na potrzebę rozwiązania problemu jakim jest  zdobycie alternatywy zagospodarowania   rozdrobnionych użytków rolnych , w sposób przynoszący dochód ich użytkownikom  , stwarza szanse zdobycia wiedzy i poznania dobrych praktyk w  lubuskich winnicach i pasiekach. Udział w wyjeździe pomoże zgłębić tajniki nowatorskich  procesów  hodowli  winorośli i produkcji miodów oraz produktów pochodzenia pszczelarskiego .Wizyty w winnicach i pasiekach , połączone ze specjalistycznymi  prelekcjami  oraz bezpośrednie  spotkania z   lubuskimi winiarzami i pszczelarzami , pozwolą poznać  tajniki  zakładania i prowadzenia tego typu działalności  jako dochodowej  alternatywy  dla  rozwoju lokalnego  .

Zdobyta podczas wizyty studyjnej  wiedza wpłynie na świadomość uczestników , iż polscy  winiarze i pszczelarze  mają w ręku atuty,  takie jak możliwość zaoferowania atrakcyjnego, unikalnego produktu lokalnego,  a także możliwość stworzenia na bazie swojej winnicy i  pasieki  dochodowej atrakcji turystycznej , co może  przełożyć się na  chęć rozwoju  lokalnego  w tym kierunku .Ponadto zdobyta podczas wyjazdu studyjnego wiedza, zostanie zebrana  w formie raportu i upowszechniana podczas wspomnianego wielokrotnie w  opisie operacji  spotkania,odbiorcami którego będą mieszkańcy gminy zainteresowani tematem winiarstwa i pszczelarstwa, a którzy  z różnych przyczyn  nie mogli  bądź nie zrekrutowali się do udziału w wyjeździe.

PARTNERZY PROJEKTU:

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W JANGROCIE

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji
bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl

www.prow.malopolska.pl